Jak napisać książkę?

W pisaniu książki nie pomogą utarte schematy, kursy czy poradniki. To czego naprawdę potrzebujesz to talent, znajomość podstaw i ciężka praca. Możesz ewentualnie przeczytać jeden z kolejnych poradników pt. Jak napisać książkę? Nie licz jednak na proste rozwiązania, bo do sukcesu nie prowadzi tylko jedna droga. Czy masz talent? Pokaże to czas i ciężka praca. Jeśli naprawdę go posiadasz, napiszesz świetne dzieło.

Dla kogo piszesz?

Pisanie książek już dawno stało się biznesem jak każdy inny. Nikogo nie bawi tworzenie sztuki dla sztuki, chyba że nie przeszkadza Ci zapełnianie szuflad w wolnym czasie. Piszesz, by przekonać do siebie nieliczną grupę ludzi, że to dobra historia. Taka, którą trzeba znać. Jeśli wywnioskowałeś, że to bez znaczenia czy książka jest napisana dobrze czy źle, nie możesz być dalszy od prawdy. Aby historia się sprzedała, musi być świetnie napisana a to dopiero początek. Nic nie zagwarantuje, że zostanie wydana, ale dobrze napisany tekst daje większe szanse na bycie zapamiętanym jako zdolny i kreatywny autor. A to już bardzo dużo.

Pisanie to prosta sprawa. Siedzisz tylko i gapisz się w pustą kartkę, aż na czole wystąpi krwawy pot.

Musisz twardo stąpać po ziemi. Jeśli pracujesz nad dziełem, które nie jest typowe dla wymagań rynku, wiedz że czeka cię jeszcze trudniejsza droga do przebycia. Często zdarza się, że wydawnictwa chcą zmian w twojej fabule. To gorzka pigułka do przełknięcia dla każdego twórcy. Tym bardziej powinieneś postarać się, by książka była dopracowana. Taka, w której mimo „wad” ktoś na górze zobaczy potencjał wart wynagrodzenia. Może to okrutne, ale piszesz przede wszystkim dla recenzenta. To będzie pierwsza osoba, która przeczyta twoją książkę, oceni ją i wyda wyrok: tak lub nie. Trzeba mieć trochę szczęścia i liczyć na w miarę obiektywną ocenę.

Czego szukają recenzenci? Książki, która stanie się bestsellerem. Książki, której wstyd nie przeczytać. Dobra książka charakteryzuje się wciągającą fabułą, wyrazistymi postaciami, świetnym stylem. Właśnie po to musisz dowiedzieć się jak napisać książkę, która im się spodoba. Czy to Ci się podoba czy nie…

Postaw się na miejscu recenzenta. Czy książka zapowiada się na wielkie przeżycie? A może jest tylko ciekawa i wkrótce byś ją przeczytał, ale nie koniecznie w pierwszej kolejności? Książki są często traktowane jako drogi i zbędny wydatek, dlatego nie podstawiajmy czytelnikowi pod nos tanich sztuczek. Pewnie robiło to wielu przed tobą, zawsze z marnym skutkiem.

Jak pisać – krótko i na temat

Zwięzłość jest siostrą talentu. Rozwlekłość jest nudna, a nuda to najgorsze, co może spotkać opowieść z potencjałem. Czy należysz do osób, które kartkują książkę w poszukiwaniu akcji i pomijają przydługie opisy? Bez względu na twoją odpowiedź, tak właśnie robi większość czytelników. Niech w twojej książce każdy moment będzie znaczący. Pisz krótko i na temat.  To dotyczy także dialogów, w których każde słowo musi mieć znaczenie. Możesz oczywiście pozwolić sobie na rozbudowane akapity, ale nie trać z oczu tematu. Nie każ także domyślać się czytelnikowi o co ci mogło chodzić. Pisz tak jasno, jak na to pozwala sytuacja.

Jak napisać książkę, której nie pożre recenzent
Saturn pożerający swoje dzieci, Francisco Goya

Dzieje literatury znają też paradoksy takie jak książki nieudane. Nie udały się twórcom, ponieważ rozminęły się z pierwotnym zamierzeniem i przerosły zamysł, który leżał u ich źródła. Kiedy Fiodor Dostojewski przystępował do pracy nad Zbrodnią i karą, zamierzał napisać kryminał. Nie pozwolił mu na to styl i umiejętności szerszego spojrzenia psychologicznego. W efekcie powstało jedno z największych dzieł literatury traktujące o skutkach zbrodni. Nie licz jednak na to, że twoja książka jakoś się obroni. Nikt nie ma czasu ani ochoty dochodzić w niej prawdy. Czytanie ma sprawiać czystą przyjemność.

Pisz w stylu

Każdy autor ma własny styl, który kształtuje z kolejną zapisaną stroną. Wrodzony styl do pewnego stopnia zdradza jakich książek można się po nim spodziewać. Kryminał jest pisany zazwyczaj charakternym, ciętym językiem, z minimalną ilością dialogu. Powieść wiąże się z rozbudowanymi relacjami bohaterów, więcej zależy od dialogu i nastroju. Styl powinien oddawać wybrany gatunek literacki. Jeśli już wybierzesz jeden z nich, trzymaj się go. W świecie ciągłej rywalizacji, musisz stworzyć dla siebie spójny wizerunek, z którego będziesz znany. Eksperymentowanie zostaw sobie na czas, gdy już wyrobisz nazwisko. Do tego czasu skup się na dopracowaniu tego w czym jesteś dobry.

Jak napisać książkę – Podsumowanie

Znasz oczekiwania, jakie stawiają książce recenzenci i tym samym poznałeś definicję dobrej książki. Reszta należy już do ciebie. Jak napisać książkę, by nikt nie przeszedł obok niej obojętnie? Dla lepszego zrozumienia swojego gustu literackiego możesz wykonać proste ćwiczenie. Wypisz tytuły książek, które najbardziej lubisz i uzasadnij swoje zdanie. Napisz recenzję dla dowolnie wybranej książki. Oceń jej wątek główny, oryginalność, bohatera, dialogi i stwórz krótkie streszczenie, w którym zawrzesz wszystkie najważniejsze cechy opowiadania.

Jedna odpowiedź do “Jak napisać książkę?”

  1. Zgadzam się w 100% – tylko prawdziwie zdolny pisarz najpierw spróbuje napisać opis i recenzję swoich wyborów, a potem będzie starał się napisać coś, co sam chciałby przeczytać. Co oczywiście nie jest proste bo rzadko jesteśmy w pełni zadowoleni ze swoich dzieł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.